Par mums
 Vēsture
 Draudzes dievnams
 Bībele
 Mēs ticam
 Lutera katehisms
 Garīgi raksti
 Audio sprediķi
 Audio lekcijas
 Foto
 Video
 Ziedojumi

 
DIEVKALPOJUMI
BĒRZAUNES draudzē 
svētdienās plkst. 16.00

Tuvāki notikumi Bērzaunes draudzē:

Nākamais dievkalpojums - 
21. janvārī
  


Lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību no 18. līdz 25. janvārim

18. janvārī plkst. 11.00 Lūgšanu brokastis Madonā. 
19.
 janvārī - lūgšana plkst. 18.00 Kalna skolā
20. janvārī - lūgšana plkst. 17.00 Ērgļu luterāņu baznīcā.
21. janvārī - lūgšana savās draudzēs
22. janvārī plkst. 18.00 - lūgšana Madonas katoļu draudzē. 
23. janvārī  plkst. 17.00 - lūgšana Barkavas baznīcā. 
24. janvārī plkst. 18.00 - lūgšana Lubānā.
25. janvārī plkst. 18.00 - lūgšana Madonas luterāņu baznīcā.


VAI LATVIJAS SIMTGADĒ ATDZIMS BĒRZAUNES BAZNĪCAS ALTĀRIS?

16. janvārī Rīgas Mākslas un Mediju tehnikumā tika 
prezentēts Bērzaunes baznīcas jaunā altāra daļas makets. Jaunie amata meistari grib darbus sākt jau nākamajā nedēļā, bet pabeigt - maija sākumā. Projekta autori rūpīgi studēja viņu rīcībā esošās fotogrāfijas ar Bērzaunes baznīcas pirmskara iekārtojumu, un no tā izejot centās radīt jauno altāra daļu pēc iespējas tuvu bijušajai. Tās lietas, kuras nebija iespējams identificēt, tiks veidotas saskaņā ar sakrālās mākslas kanoniem.

Projektā paredzēts, ka viss komplekts tiks veidots vienotā stilā. Centrālo daļu veidos augsts, krāšņs, kokgriezumiem bagāts altāris ar altārgaldu, gleznu, divām kolonnām, kuras balstīs divus evaņģēliju autorus. Pašā altāra augšdaļā būs redzams eņģeļa tēls, bet Dieva godības spožumu simbolizēs staru aplī esošs balodis - Svētā Gara simbols. Uz altāra galda būs vienotā  stilā izveidoti svečturi un krucifikss. Altāra centrā atradīsies glezna. Altāri apņems sētiņa, kurai būs divi vārtiņi - uz labo un kreiso pusi. 

Taps arī luterāņu baznīcas iekārtojuma neatņemama sastāvdaļa - kancele, kura piestiprināta pie sienas baznīcas kreisajā pusē, uz kanceli vedīs 12 pakāpieni. Kanceles un kāpņu malu dekoratīvie pildiņi tiks veidoti tā, lai tos nākotnē varētu izņemt un apgleznot.

Jauninājums baznīcas altāra daļas izpildījumā būs labajā pusē uz podesta stāvošs kristāmtrauks, virs kura - astoņstūru vainags ar virs tā planējošu Svētā Gara simbolu - balodi.

Paredzēts arī tapināt krāšņu, masīvu, kokgriezumiem rotātu pulti ar maināmu augstumu. Pults tiks balstīta un ritenīšiem un tāpēc ērti pārvietojama nepieciešamības gadījumā.

Projektā paredzēts izveidot vienotā stilā veidotu katafalku un svečturus tiem gadījumiem, kad paredzētas izvadīšanas no dievnama. Katafalks, kurš balstīts uz ritenīšiem, parasti atradīsies aiz kanceles, bet nepieciešamības gadījumā būs ērti aizstumjams uz baznīcas vidu.

Projekta autori - Jānis Lūkss Kozlovskis, Arta Paula Ozoliņa, Mariss Bumbiers, Ģirts Klīgers, Atis Pilēģis, Edgars Lasis, skolotājs - Arvīds Verza. Altāra projektēšana un izgatavošana ir jauno meistaru kursa darbs.

Jaunie meistari ir gatavi jau no pirmdienas, 22. janvāra ķersties pie darba. Pagaidām viņi no draudzes grib apmēram 23 kubikmetrus žāvētu zāģmateriālu un naudu līmes pirkšanai. Laika darbu veikšanai ir atlicis maz, jo plānots, ka altārim jābūt uzstādītam līdz maija sākumam.

Tomēr draudzes padome ir uzmanīga ar entuziasmu šā projekta īstenošanā. Tam daži būtiski apsvērumi, piemēram, altāra daļa paredzēta no gaiši krāsota priedes koka, bet baznīcā ir lakota ozola koka soli.  Ozolā ir veidots arī balkons. Vai nebūs tā, ka vienā baznīcā divi interjeri?Bažas rada arī tas, vai mitruma dēļ krāsotais altāris, piemēram, pēc pieciem gadiem būs tikpat elegants kā jauns? Šodien daudzās baznīcās tiek ieviestas elektroniskie ekrāni dziesmām un informācijai... Vai altāra stils tad vairs būs savienojams ar jauno tehnoloģiju risinājumu? Jautājums arī praktisks - kur ņemt naudu šā projekta īstenošanai?

Jautājums par Bērzaunes baznīcas altāra un kanceles izgatavošanu vēl tiek apriests.

Ja Tev ir iespējams, lūdzu palīdzi, Latvijas simtgadi mēs varētu svinēt pie jaunā Bērzaunes baznīcas altāra, tad sazinies ar draudzes priekšnieci Unu Miķelsoni vai mācītāju Ivaru Cišu. 


Bērzaunes ev.lut.draudze
‍‍Bērzaune, Bērzaunes pag., Madonas nov., LV - 4853
Reģ. nr. 99500001757
AS Swedbank | LV63HABA0551001666701
AS Citadeles banka | LV73PARX0012769120001
Mērķis: "Altāra un kanceles izgatavošanai"Sākts vērienīgs projekts

17. oktobrī Bērzaunes baznīcā viesojās Rīgas Mākslas un Mediju tehnikuma pārstāvji, lai veiktu mērījumus dievnama altāra un kanceles izbūvei. Izgatavošanas darbi tiks sākti jau šogad. Paredzams, ka jaunais altāris un kancele savās vietās varētu nokļūt nākamā gada vasarā. Darbu vadītājs - pedagogs un sakrālo ēku interjera daļu atjaunošanas eksperts Arvīds Verze. Šis projekts būs audzēkņu diplomdarbs.

Vienlaikus tiek plānots izgatavot metāla spirālveida kāpnes uz balkonu. Šobrīd uz balkona var nokļūt pa pagaidu kāpnēm. 

Bērzaunes baznīca ir ar ļoti senu vēsturi. Viena no nedaudzajām gotiskā stila baznīcām, kura nav celta vienlaidus, bet gan - senai mūra baznīcai gan piebūvējot apsīdas daļu, gan piebūvējot "kuģi", kuģim galā - torni. Tā rezultātā simtiem gadu laikā ir izveidojusies trīspakāpju vienlaidus ēka.


Otrā pasaules karā baznīcai bija trāpījis Sarkanās armijas raidīts lielgabala lādiņš, un tā gāja bojā. Visu okupācijas baznīcas mūri tika pakļauti postam.


Pēc Latvijas valsts atjaunošanas tiek dibināta draudze un tiek sākti senā dievnama atjaunošanas darbi. Tā dēļ dievnams ieguvis pašreizējo formu.
Dievnama iekārtojums ir palicis ļoti vienkāršs, to pamatā veido dāvinājumā saņemtie soli un ērģeles, kā arī īpaši izgatavotais altāra galds un daļa no balkona noformējuma.


Altāra un kanceles atgriešanās baznīcā būs vēl viens solis ceļā uz dievnama pilnīgu atdzimšanu un kalpošanu Dievam, tautai un draudzei.

Lai pēc iespējas izveidotu dievnamā bijušo iekārtojumu, baznīcas atjaunošanas entuziasti aicina ikvienu, kam saglabājušās fotogrāfijas par baznīcas interjeru līdz ēkas bojāejai, tās vai to kopijas nogādāt baznīcā vai draudzes priekšniecei Unai Miķelsonei. Īpaši svarīgi būtu iegūt fotogrāfijas par dievnama balkona oriģinālo izskatu.

‍Mīļais draugs!
‍Ja Tev ir iespēja ar ziedojumu palīdzēt altāra un kanceles, kā arī balkona kāpņu izgatavošanā, ziedojumus var atstāt dievnamā  katru svētdienu no plkst. 15.00 līdz 18.00, ar norādi "altāra un kanceles izgatavošanai",
‍vai arī pārskaitīt uz kontu:

Bērzaunes ev.lut.draudze
‍‍Bērzaune, Bērzaunes pag., Madonas nov., LV - 4853
Reģ. nr. 99500001757
AS Swedbank | LV63HABA0551001666701
AS Citadeles banka | LV73PARX0012769120001
Mērķis: "Altāra un kanceles izgatavošanai"

 Kontakti
Draudzes mācītājs
Ivars Cišs
tel. 29536510
ivars.ciss@gertrude.lv
Draudzes priekšniece
Una Miķelsone
tel. 26521292
una.mikelsone@inbox.lv

Copyright 2010; Created by MB Studija »